Jak wybrać dokumenty kolekcjonerskie premium - najważniejsze cechy
Od kilku lat firmy produkujące dokumenty kolekcjonerskie opinie mają zróżnicowane, nie mniej jednak tego typu produkty wciąż cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Standard topowych dokumentów kolekcjonerskich uzyskał poziom mistrzowski. Niestety, jak w dowolnej branży, występują producenci którzy próbują oferować kiepskie produkty za wysokie ceny. Dlatego zawsze warto sprawdzić recenzje przed zakupem!
Poliwęglan to szczególny sprytny plastik, który jest mega wytrzymały. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanu, czyli autentycznym materiale z którego robi się autentyczne dokumenty. Prosty test polega na upuszczeniu dokumentu na sztywną powierzchnię - poliwęglan produkuje unikalny, metalowy dźwięk.
Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być robione za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Dokumenty zrobione z PCV są tańsze, ale ich poziom jest dużo słabsza.
Grawerowanie laserowe wywołuje lekką wypukłość tekstu, którą można namacać opuszkami palców. Co ciekawsze, pod pewnym kątem grawerowane elementy mają zazwyczaj delikatnie metaliczny połysk, który jest nieosiągalny do zdobycia przy wykorzystaniu standardowego druku. Oryginalne dokumenty identyfikacyjne posiadają elementy widoczne jedynie w oświetleniu ultrafioletowym. Po poświeceniu dokumentu taką lampką, muszą pokazać się dodatkowe elementy, takie jak symbole, napisy czy wzory, które są niezauważalne w standardowym świetle.
W zależności od charakteru dokumentu potrafią to być: "Tarka" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wypukłe imiona i nazwisko, Relief na elementach graficznych. Dobry dowód kolekcjonerski musi posiadać: Elementy wyczuwalne (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Specjalistyczne dokumenty kolekcjonerskie zawierają elementy, które zmieniają swój obraz w funkcji od kąta obserwacji. Najlepsze modele mają również atrapy chipów RFID, które w prawdziwych paszportach mają dane osobowe. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów musi osiągać blisko 100% zgodności z pierwowzorem. Kiepskie podróbki albo w wcale nie mają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany niestarannie.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko posiadające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. To jeden z trudniejszych do zrobienia elementów, przez co wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie zawiera, albo jest on wyprodukowany w sposób prosty, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od materiału bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - mają ze sobą komponować się i tworzyć spójną jedność. Szeroki asortyment istniejących wariantów potrzebuje od nabywcy dużej wiedzy na temat jakości wytworzenia. Ten element jest szczególnie znaczący w przypadku paszport kolekcjonerski, które mają mieć prawidłową gramaturę papieru i twardość okładki.
Topowe firmy proponują dostarczenie zdjęć zrobionego dokumentu przed dostawą. Ta procedura dowodzi o zaufaniu producenta co do jakości swoich produktów i pozwala klientowi na weryfikację, czy dowód kolekcjonerski spełnia jego potrzeby. Rozpoznanie wysokiej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest skomplikowane, jeżeli orientujesz się, na co kierować uwagę. Lepiej zakupić jeden, ale porządny dokument, aniżeli parę słabej kategorii.